Cum să alegeți componentele din titan pentru proiectele solare utilitare-la scară
Jul 22, 2026| Cum să alegeți componentele din titan pentru proiectele solare de utilitate-la scară
O fermă solară la scară de utilitate-funcționează 25-30 de ani. Structurile de montare, componentele trackerului și sistemele de răcire se confruntă cu degradarea UV, pulverizarea cu sare, ciclul de umiditate și coroziunea solului în fiecare zi a acestei durate de viață. Componentele din aliaj de titan pentru echipamentele solare costă de 3-5x mai mult decât oțelul galvanizat, dar nu necesită regalvanizare, revopsire sau înlocuire pe parcursul ciclului de viață al proiectului. Acest ghid acoperă selecția clasei (Grada 2 vs Grada 5 vs Grada 7), specificațiile regionale pentru Germania/Japonia/India/Asia de Sud-Est și cele 7 documente de verificare pe care trebuie să le solicitați furnizorului dumneavoastră înainte de a plasa o comandă.
Unde se potrivește titanul în Utility-Scale Solar
Proiectele solare la scară de utilitate-utiliză titan în trei categorii de componente: hardware de montaj și structural, mecanisme de urmărire solară și sisteme de răcire/transfer de căldură. Nu orice componentă justifică titanul-materialul își câștigă locul acolo unde oțelul galvanizat sau aluminiul atinge limitele de viață înainte de încheierea termenului de 25 de ani al proiectului.
Decizia se reduce la o variabilă: costul de înlocuire în timpul funcționării. Dacă înlocuirea unei componente necesită dezasamblarea matricelor, închiderea invertoarelor sau trimiterea de echipe la locații îndepărtate, costul ciclului de viață al unui material mai ieftin depășește costul inițial al titanului. Dacă componenta este ușor accesibilă și schimbabilă, oțelul galvanizat sau aluminiul rămâne alegerea economică.
Componente care garantează titan: brațe de antrenare a trackerului (sarcină ciclică + expunere), elemente de fixare pentru montare pe coastă (atac de clorură asupra acoperirilor de zinc) și tubulaturi de buclă de răcire în centralele de energie solară concentrată (CSP) unde chimia lichidului de răcire atacă oțelul carbon. Pentru aceste aplicații, componentele din aliaj de titan pentru echipamentele solare asigură durata de viață egală pe care oțelul și aluminiul nu o obțin.
Selectarea notei: clasa 2 vs nota 5 vs nota 7
Trei clase de titan acoperă 95% din aplicațiile de infrastructură solară. Diferența nu este calitatea-ci proprietățile chimice și mecanice potrivite cu sarcini și medii specifice.
|
Proprietate |
Clasa 2 (CP) |
Gradul 5 (Ti-6Al-4V) |
Gradul 7 (Ti-0.2Pd) |
|
Standard ASTM |
B348/B338 |
B348/B381 |
B348/B338 |
|
Rezistența la tracțiune (MPa) |
345 |
950 |
345 |
|
Limita de curgere (MPa) |
275 |
880 |
275 |
|
Rezistenta la coroziune |
Bun (general) |
Bun (general) |
Superior (Cl⁻ + acid) |
|
Cea mai bună aplicație solară |
Montaj, conducte de racire |
Brațe de urmărire, suporturi structurale |
Elemente de fixare de coastă, schimbătoare de căldură |
|
Cost relativ |
Linia de bază |
+40-60% |
+80-120% |
Gradul 2 este titan pur comercial. Se ocupă de coroziunea atmosferică generală și buclele de răcire cu apă pură. Pentru șinele de montare și componentele structurale care nu poartă sarcină--, gradul 2 oferă suficientă rezistență la cel mai mic preț al titanului. Limita de curgere de 275 MPa (conform ASTM B348) depășește cerințele tipice de încărcare a vântului pentru sistemele de montare cu înclinare fixă-.
Gradul 5 (Ti-6Al-4V) este aliajul de calitate aerospațială. Adăugările de aluminiu și vanadiu împing rezistența la tracțiune la 950 MPa-3x mai mare decât gradul 2. Brațele de urmărire solară circulă de mii de ori pe zi după soare; această încărcare la oboseală necesită o rezistență mai mare de gradul 5. Utilizarea gradului 2 într-un braț de urmărire riscă crăparea de oboseală la concentrații de stres în decurs de 5-8 ani.
Gradul 7 adaugă 0,15-0,25% paladiu. Paladiul modifică potențialul de coroziune, permițând vindecarea pasivă a peliculei în medii bogate în clorură-și acide. Pentru fermele solare de coastă pe o rază de 5 km de apă sărată, elementele de fixare de gradul 7 și tuburile schimbătoare de căldură previn coroziunea crăpăturilor la rădăcinile filetului și a îmbinărilor tuburilor-la-foai tubulare - cele două locații în care gradul 2 se află în cele din urmă.
Specificații regionale: Germania, Japonia, India, Asia de Sud-Est
Geografia conduce selecția gradului de titan prin două canale: încărcarea atmosferică de clorură și chimia solului. Același design de fermă solară necesită specificații diferite ale materialelor, în funcție de locul în care este construită.
Germania:Proiectele la scară interioară de utilități-din Bavaria și Brandenburg se confruntă cu o expunere scăzută la clorură (categoria C2-C3 ISO 9223). Titanul de gradul 2 este suficient pentru montarea feroneriei. Proiectele de coastă de-a lungul Mării Nordului și Mării Baltice urmează același protocol de clorură ca și Japonia-Grad 7 pentru elementele de fixare pe o rază de 5 km de coastă. Inspectorii germani BImA și TÜV necesită certificare completă a materialelor (EN 10204 Tip 3.1) pentru componentele structurale, inclusiv titanul.
Japonia:Majoritatea energiei solare-utilităților din Japonia se află pe o rază de 10 km de coastă. Spray de sare condus de Typhoon-furnizează încărcături de clorură de 15-60 mg/m²/zi (ISO 9223 categoria C4-C5) în timpul sezonului furtunilor. Gradul 7 este standard pentru elementele de fixare și conexiunile structurale expuse. Brațele de urmărire din zonele de coastă folosesc gradul 5 pentru rezistență, cu elemente de fixare de gradul 7 la punctele de asamblare. JIS H 4600 (foaie/placă de titan) și JIS H 4607 (țeavă de titan) sunt standardele japoneze echivalente cu ASTM B348/B338 - confirmați standardul pe care furnizorul dumneavoastră îl certifică.
India:Proiectele din deșertul din Rajasthan și Gujarat se confruntă cu cicluri termice și UV ridicate (de la -5 grade până la 50 de grade pe zi), dar expunerea minimă la clorură-Gradul 2 este adecvat. Proiectele de coastă din Tamil Nadu și Gujarat (Golful Khambhat) necesită gradul 7 din aceleași motive ca și Japonia. Certificarea BIS din India acceptă standardele ASTM și JIS; confirmați acceptarea cu contractorul dumneavoastră EPC înainte de a specifica.
Asia de Sud-Est:Umiditatea tropicală (75-90% RH pe tot parcursul anului-) plus încărcările de clorură de coastă fac din Asia de Sud-Est cel mai agresiv mediu pentru hardware-ul de montaj solar. Proiectele din Vietnam, Thailanda, Indonezia și Filipine pe o rază de 10 km de coastă ar trebui să specifice gradul 7 pentru toate elementele de fixare expuse și gradul 5 pentru brațele de urmărire. Proiectele interioare (nord-estul Thailandei, nordul Vietnamului) pot folosi gradul 2 pentru montaj fix. Sezonul musonic oferă 3-6 luni de ciclu umed-uscat continuu, care accelerează degradarea acoperirii pe oțel galvanizat, filmul de oxid pasiv al titanului nu se degradează în aceste condiții.
Aplicație-la-Cartarea notelor
Următorul tabel mapează componentele solare la scară de utilitate obișnuită-la calitățile recomandate de titan în funcție de tipul de încărcare și de mediul de expunere:
|
Componentă |
Gradul recomandat |
De ce |
|
Sine de montare |
Clasa 2 |
Rezistență suficientă, cel mai mic cost, coroziune generală atmosferică OK |
|
Brațe de antrenare tracker |
Clasa 5 |
Rezistență mare la oboseală pentru încărcături în mișcare, de 3 ori mai puternică decât gradele CP |
|
Elemente de fixare de coastă |
Clasa 7 |
Adăugarea de Pd rezistă la coroziunea fisurilor clorurii la interfețele filetului |
|
Tuburi schimbătoare de căldură de răcire |
Clasa 2 sau 7 |
Gradul 2 pentru apă pură; Gradul 7 dacă lichidul de răcire conține cloruri |
7 documente de solicitat înainte de a comanda
Un furnizor de titan fără certificare completă vinde metal cu o etichetă. Solicitați aceste documente înainte de a plasa orice comandă de producție:
1. Certificat de testare a materialelor (EN 10204 Tip 3.1 sau ASTM A960)-cu numărul de căldură, compoziția chimică și proprietățile mecanice
2. Conformitatea ASTM B348 (bar) sau B338 (tub) sau B381 (forjare)-nu doar „titan” pe factură
3. Rezultatele testelor de coroziune intergranulară (ASTM G67 pentru grade Ti) dacă aplicarea implică medii acide
4. Raport de inspecție dimensională cu date CMM pentru componentele prelucrate-toleranțe conform ISO 2768-mK, dacă nu se specifică altfel
5. Specificație de finisare a suprafeței (valoarea Ra) cu metoda de măsurare-critică pentru componentele aflate în contact rotativ sau de alunecare
6. Certificarea sistemului de management al calității ISO 9001-nu o licență de afaceri, certificatul QMS propriu-zis
7. Certificatul de țară de origine și trasabilitatea materiilor prime-sursa de burete de titan afectează conținutul de oxigen interstițial
Dacă un furnizor nu furnizează articolele 1-3, calitatea materialului de pe cotație nu este verificabilă. Cumpărați metal cu etichetă, nu titan certificat.
Logica costurilor: cost inițial vs economii pe ciclul de viață
Titanul costă de 3-5x mai mult decât oțelul galvanizat la cald-per kilogram. Dar comparația nu este pe kilogram, ci pe an de viață.
O șină de montare din oțel galvanizat într-un mediu de coastă din Asia de Sud-Est necesită re-galvanizare sau înlocuire în anul 10-12. Costul de înlocuire include: materialul, forța de muncă, accesul macaralei, dezasamblarea matricei și pierderea producției de energie în timpul nefuncționării. Într-o fermă solară de 100 MW, înlocuirea a 5.000 de șine de montare costă doar 180.000-250.000 USD în materiale și forță de muncă, înainte de a număra veniturile pierdute din generație.
O șină de titan de gradul 2 cu o capacitate de încărcare echivalentă costă de 4 ori mai mult în avans, dar necesită zero întreținere timp de 25 de ani. Punctul de trecere în care costul ciclului de viață al titanului depășește oțelul galvanizat este anul 12-14 în mediile de coastă, anul 18-20 în mediile interioare. Pentru un PPA de 25 de ani, titanul este mai ieftin pe baza ciclului de viață în orice locație de coastă sau cu umiditate ridicată.
Acest calcul nu se aplică mediilor interioare cu conținut scăzut de-clorură în care oțelul galvanizat atinge durata de viață de 20+ ani. În acele locații, specificarea titanului adaugă costuri fără a adăuga valoare.
FAQ
Pot folosi titanul de gradul 2 în loc de gradul 5 pentru brațele de urmărire pentru a economisi costuri?
Nu. Brațele de urmărire se confruntă cu o încărcare ciclică de oboseală-mii de cicluri pe zi, pe măsură ce matricea urmează soarele. Limita de curgere a gradului 2 (275 MPa conform ASTM B348) este insuficientă pentru o încărcare susținută la oboseală. Gradul 5 (Ti-6Al-4V, randament 880 MPa) este specificat pentru componentele critice la oboseală. Utilizarea gradului 2 riscă inițierea fisurilor de oboseală la punctele de concentrare a tensiunii în decurs de 5-8 ani.
Cum se compară titanul cu aluminiul pentru montarea solară?
Aluminiul 6061-T6 are o limită de curgere de 276 MPa-aproape identică cu titanul de gradul 2. Ambele rezistă la coroziune atmosferică. Diferența este în mediile agresive: aluminiul suferă coroziune prin pitting în medii cu clorură (de coastă, sare pentru dezghețare), în timp ce filmul pasiv al titanului rămâne stabil. Pentru locațiile din interior, aluminiul este mai rentabil. Pentru locațiile de coastă, titanul oferă o durată de viață mai lungă.
Ce finisaj de suprafață am nevoie pentru componentele solare din titan?
Pentru componentele de montare statică: Ra 3,2 µm este suficient. Pentru suprafețele de îmbinare în mecanismele de urmărire: Ra 1,6 µm sau mai bine pentru a preveni uzura. Galile de titan împotriva titanului sub contact de alunecare-specifică perechi de materiale diferite (titan vs oțel călit sau titan față de bucșe căptușite cu PTFE-) la interfețele de alunecare.
Pot suda componente solare din titan pe-site-ul?
Nerecomandat. Sudarea cu titan necesită ecranare cu gaz inert (TIG cu purjare cu argon) atât pe fața sudurii, cât și pe partea rădăcină. Condițiile de câmp îndeplinesc rareori cerințele de curățenie și ecranare. Pre-fabricați ansambluri de titan din fabrică și expediați ca subansambluri cu șuruburi/sudate. Dacă sudarea pe teren este inevitabilă, specificați calificarea procedurii de sudare ISO 3834 și inspecția după-culoare de sudură (argintiu/paie=acceptabil; albastru/violet=oxidare, respingere).
Specificați componentele dvs. de titan
Trimiteți desenele componentelor dvs., gradul de titan necesar și locația proiectului. Veți primi o fișă de specificații a materialului verificată cu conformitatea ASTM, proprietăți mecanice și toleranțe dimensionale în decurs de 24 de ore.
E-mail:sales@moly-tungsten.com| WhatsApp/Telefon: +86 134 3633 4453
---
China Super Tech Co., Ltd. (moly-tungsten.com) - 11 ani de producție de componente din titan, tungsten și molibden. Certificat ISO 9001. Deservește industriile solare, semiconductoare, medicale și de petrol și gaze din Germania, Japonia, India și Asia de Sud-Est.
Contact: sales@moly-tungsten.com|+86 134 3633 4453|Parcul științific și tehnologic Wangjing, Beijing, China

